Az év végi bizonyítvány és ami mögötte van

Itt a tanév vége! Az idei egy kicsit hosszabbra sikeredett, de vége! És ha év vége, akkor bizonyítványosztás!

A bizonyítvány tartalma a jelen kor szülei számára már nem meglepetés, hiszen az elektronikus rendszereken keresztül (pl. Kréta) napi szinten, de akár óránként, percenként látjuk gyermekünk iskolai teljesítményét, így a tantárgyi átlagot is. Ezért azt tanácsolom, hogy ha ennek ellenére bizonytalan vagy az év végi jegyekben vagy esetleg meglepetésként ér, azon mindenképp gondolkozz el, nézz mögé.

Nem csak egy papír!

Akárhogy is hárítunk, a bizonyítvány ad egy képet a gyermek egész éves munkájáról! Hangsúlyozom a munkájáról! Soha ne tegyél egyenlőségjelet a gyermek személyisége és iskolai eredménye közé.

Fontos, hogy nézzetek a gyermekkel közösen a jegyek, szöveges értékelések mögé. Első körben mindenképp komplexen vizsgáljátok meg az elért eredményt, csak azt követően kezdjetek részletekbe menően gondolkodni. 

Mindenképp a pozitívumok kiemelésével kezd! Először azt tedd szóvá, ami jól sikerült pl. Látod csak meg lett az a négyes nyelvtanból!

Két dologra mindenképp hívd fel gyermeked figyelmét!

  1. Ez a bizonyítvány erre a nevelési évre szól. Nem kudarc és nem kell rá végletesen tekinteni. Ha kell javítható a következő évben/években, csak meg kell találni hozzá a megfelelő stratégiát. Ez szeptemberre ki is fogjátok találni!
  2. Ez a bizonyítvány az adott tantárgyi tudást, esetleg szorgalmat mutatja, de semmiképp nem a gyermek teljes lényét, mert az nem írható le egyetlen jeggyel. Mindig biztosítsd gyermekedet arról, hogy a szereteted felé nem ettől függ.

Az elért eredményt mindig a gyermek szemszögéből vizsgáld!

Kezeld helyén a dolgokat: az év végi bizonyítvány nem a Te szülői bizonyítványod!

Beszéljétek át – kötetlenül egy séta, vacsora vagy fagyizás során, hogy melyik tantárgyból mi volt a cél, milyen jegyet szeretett volna elérni és ahhoz képest mit láttok a bizonyítványban. Ha eltérés van a megcélzott és az év végi jegy között, akkor nézzétek át mi áll ennek a hátterében. Van olyan gyerek, aki szinte tanulás nélkül is szín ötös, más pedig vért izzadva javítja egyik félévről a másikra a töri kettest hármasra. Lehet, hogy valamilyen képességhiány vagy fejletlenség áll a háttérben vagy a feladat/tantárgy iránti motiválatlanság.

Részletesen beszéljétek át mit tett a cél elérése érdekében, mi az, ami esetleg kimaradt, mi az, amin a későbbiekben lehet vagy kell változtatni. Semmiképp ne büntesd azt, amit elmulasztott megtenni! Ez mindenképp öngól. Nem visz előre! Félelmet okoz a gyerekben, akkor amikor támogatásra lenne szüksége. Ne hangozzon el az a kezdetű mondat: „Én megmondtam… .” 

Móricz Eszter - Gyermek Iránytű

Alakítsatok ki együttműködést! Hallgasd meg a tapasztalatait, véleményét, ötleteit! Elsősorban vonja le ő a következtetéseit! A gyermek (és mi is) mindig önmagához mérten vonjon le következtetéseket. A saját teljesítményét, erőfeszítéseit tekintse át.

Derítsétek ki közösen a mögöttes okokat és együtt keressetek rá megoldást.

Fontos, hogy a gyermek tudja, az iskola az ő feladata, de te ott vagy mögötte és segíted, amikor szüksége van rá.

Egy dolog soha nem maradjon el, ez pedig annak a kifejezése, hogy büszke vagy rá. Az elismerés ne a végeredménynek, hanem az ahhoz vezető útnak szóljon. Még akkor is emeljük ki a kitartását, gyakorlását, munkáját, ha nem sikerült neki elérni a kitűzött célt.

Hagyjuk el az általános, sablonos mondatokat: „Ügyes vagy! Szép volt! Csak így tovább!”

Legyünk konkrétak: „Büszke vagyok a kitartásodra! Tudom milyen sokat dolgoztál a matek négyesért! Tudom, sok volt az új tantárgy! Őszig még van időnk kitalálni, min kell változtatnunk! Bizonyítványtól függetlenül szeretlek!”

De ha csak egy mondat hangzik el, akkor az ez legyen: „Büszke vagyok rád!”

És még egy gyakran elhangzó kérdésre szeretnék rövid, tömör választ adni:

Posztolhatom a gyermekem bizonyítványát?

A napokban biztosan elárasztják a közösségi oldalakat a szülők által posztolt büszke fotók!

Tudom, hogy szeretnéd kifejezni a szülői büszkeségedet, ami teljesen érthető, de ezt inkább családi, baráti körben érdemes megtenni. A személyes visszaigazolás a legértékesebb a gyermeknek.

Vedd figyelembe azt, hogy minden, amit megosztasz a gyermekről, hozzátartozik a digitális lábnyomához. Mint tudjuk, ami egyszer felkerül az internetre, azt nem igazán lehet…..

Egy biztos: az, hogy posztolsz vagy sem, a Te döntésed!

A sok jó tanács eszenciája: ne az alapján értékeld gyermeked egész éves munkáját, hogy végül milyen osztályzatot tudott összehozni, hanem díjazd, amit erejéhez és motivációjához mérten elért. 

Ha pedig szeretnéd, hogy ennél is nagyobb kedve legyen tenni az eredményeiért, már nyáron elhozhatod hozzám és dolgozunk a jövő tanév sikereiért!

Szülő coaching keretében segíthetek más szemszögből ránézni az értékelésre.

esztimoricz
esztimoricz
Articles: 28