Nyitva: H - P 8.00 - 16.00 info@gyermek-iranytu.hu +36 70 635 94 79
Már előre szeretném leszögezni, hogy egy nagyon gyakori gyermekkori (de akár felnőttkori!) tevékenységről van szó. Azt mondhatjuk, hogy a körömrágás kisebb nagyobb intenzitással, hosszabb-rövidebb ideig szinte minden gyermeknél felbukkan. De ha úgy látod gyermekednél szokássá válik, érdemes figyelmet fordítanod rá.
Lányomnál honnan vettem észre, hogy fokozódik a körömrágás intenzitása? Eleinte csak egy-egy ujjáról nem kellett levágnom a körmét, mert „elfogyasztotta”, aztán a hetek teltével ez egyre több ujját érintette. Így megszületett bennem a felismerés, hogy: „Igen, foglalkoznom kell a témával!”
Ha rágja, szorong?
Ha gyermeked rágja a körmét, legtöbbször mire gyanakszol? Hogy SZORONG!!!
De mint ahogy nem minden szorongó gyermek rágja a körmét, ez fordítva is igaz: a körömrágás nem egyenlő a szorongással.
„Olyan gyermekeknél, ahol más jel nem utal szorongásra, tehát a gyermek olyan, mint szokott lenni: közvetlen, érdeklődő, nyitott, jól veszi a változásokat, alkalmazkodó, jó hangulatú, furcsa lenne, ha csak a körömrágás szokása miatt szorongásra gyanakodnánk” – mondja Deliága Éva pszichológus.
A szorongás mellett számos más ok is állhat a körömrágás hátterében. Kiválthatják
- a mindennapi élet ingerei, feszültségei
Túl sok az őt érő inger, amit nem tud befogadni, feldolgozni. Okozhatja ezt a túlzott tévénézés, telefonozás is.
- belső feszültség
Akár egy ovis, iskolás konfliktus vagy családon belüli konfliktus oldására is választhatja ezt a megküzdési módot.
- megváltozott élethelyzet
Egy válás, egy költözés vagy egy kistesó érkezése is elmélyítheti ezt a szokást.
- a túlzó elvárások
Ez érkezhet a szülők, tanárok, környezet részéről, de akár saját magával szemben is támaszthat irreális elvárásokat.
- az unalom vagy
- az utánzás: ha a szülő/testvér is rágja a körmét.
A körömrágás egy eszköz kettős hatással
A felsorolásból egy valami biztosan kiderül, hogy a körömrágás hátterében áll valami. Valaminek a tünete. Erre válaszul a gyermek részéről a körömrágás egy eszköz. Kettős hatással.
A gyermek a körömrágás révén
- jelzi számunkra, hogy a „háttérben” küzd valamivel és
- ezen cselekvésével oldja is a benne zajló „feszültséget”.
Ha a gyermek úgy érzi a körömrágás megfelelő eszköz arra, hogy ezt a belső feszültséget oldja, akkor egyre gyakrabban nyúl ehhez a megoldási módhoz. Mivel számára pozitív élmények kapcsolódnak hozzá, őt valószínűleg ez egyáltalán nem is zavarja. Legtöbbször mi szülők szeretnénk „leszoktatni” gyermekünket a körömrágásról, hiszen valljuk be ,örülnénk neki, ha gyermekünk belső feszültséggel is küzd, annak levezetésére más módot választana. Lehetőleg olyat, ami nem ennyire látványos.
Mit tudsz tenni?
- Fogadd el, hogy ez elsősorban téged zavar és nem a gyermekedet!
- Figyelj gyermekedre és próbáld kideríteni mi áll a körömrágás hátterében! Mivel ez egy testi válaszreakció, érdemes megfigyelnünk, hogy gyermekünk mire válaszul veszi elő ezt a „rossz szokást”: Unatkozik? Ideges? Izgul? Képernyőt néz közben? Ő maga észreveszi-e, hogy rágja a körmét vagy már teljesen automatikus szokássá vált nála? Hol alkalmazza ezt a megküzdési stratégiát: otthon, iskolában, mindenhol?
- Próbálj megküzdési alternatívákat nyújtani számára pl. beszélgessetek a problémáról, bábozhattok, rajzolhattok róla, olvashattok ilyen témájú meséket.
- Családon belül kipróbálhatjátok a Kids’ Skills módszert. Ebben pontos útmutatást és segítséget tudok számotokra adni.
- Szakember segítségét kéred. Ebben az esetben is nyugodtan vedd fel velem a kapcsolatot. A gyermek coaching foglalkozások kitűnő lehetőséget kínálnak arra, hogy közös munkával kialakíthassuk a gyermeked életkorának és személyiségének megfelelő feszültségoldó technikákat.
Mikor érdemes szakember segítségét kérned?
Ha
nem szeretnéd elfogadni a helyzetet;
az otthon alkalmazott módok nem hozzák a várt eredményt;
nagy intenzitású pl. már nem csak a körmét, hanem körülötte a bőrt is tépkedi;
hosszan elhúzódó pl. automatikussá válik, szokásként rögzül;
már a mindennapi tevékenységeit is zavarja;
más tünetekkel párosul pl. egyéb szorongásra utaló jeleket is észreveszünk.
Ha szeretnél változtatni a helyzeten, vedd fel velem a kapcsolatot. A gyermek coaching foglalkozások kitűnő lehetőséget kínálnak arra, hogy közös munkával kialakíthassuk a gyermeked életkorának és személyiségének megfelelő feszültségoldó technikákat.