Már előre szeretném leszögezni, hogy egy nagyon gyakori gyermekkori (de akár felnőttkori!) tevékenységről van szó. Azt mondhatjuk, hogy a körömrágás kisebb nagyobb intenzitással, hosszabb-rövidebb ideig szinte minden gyermeknél felbukkan. De ha úgy látod gyermekednél szokássá válik, érdemes figyelmet fordítanod rá.

Lányomnál honnan vettem észre, hogy fokozódik a körömrágás intenzitása? Eleinte csak egy-egy ujjáról nem kellett levágnom a körmét, mert „elfogyasztotta”, aztán a hetek teltével ez egyre több ujját érintette. Így megszületett bennem a felismerés, hogy: „Igen, foglalkoznom kell a témával!”

Ha rágja, szorong?

Ha gyermeked rágja a körmét, legtöbbször mire gyanakszol? Hogy SZORONG!!!

De mint ahogy nem minden szorongó gyermek rágja a körmét, ez fordítva is igaz: a körömrágás nem egyenlő a szorongással.

 „Olyan gyermekeknél, ahol más jel nem utal szorongásra, tehát a gyermek olyan, mint szokott lenni: közvetlen, érdeklődő, nyitott, jól veszi a változásokat, alkalmazkodó, jó hangulatú, furcsa lenne, ha csak a körömrágás szokása miatt szorongásra gyanakodnánk” – mondja Deliága Éva pszichológus.

A szorongás mellett számos más ok is állhat a körömrágás hátterében. Kiválthatják

  • a mindennapi élet ingerei, feszültségei

Túl sok az őt érő inger, amit nem tud befogadni, feldolgozni. Okozhatja ezt a túlzott tévénézés, telefonozás is.

  • belső feszültség

Akár egy ovis, iskolás konfliktus vagy családon belüli konfliktus oldására is választhatja ezt a megküzdési módot.

  • megváltozott élethelyzet

Egy válás, egy költözés vagy egy kistesó érkezése is elmélyítheti ezt a szokást.

  • a túlzó elvárások

Ez érkezhet a szülők, tanárok, környezet részéről, de akár saját magával szemben is támaszthat irreális elvárásokat.

  • az unalom vagy
  • az utánzás: ha a szülő/testvér is rágja a körmét.

A körömrágás egy eszköz kettős hatással

A felsorolásból egy valami biztosan kiderül, hogy a körömrágás hátterében áll valami. Valaminek a tünete. Erre válaszul a gyermek részéről a körömrágás egy eszköz. Kettős hatással.

A gyermek a körömrágás révén

  • jelzi számunkra, hogy a „háttérben” küzd valamivel és
  • ezen cselekvésével oldja is a benne zajló „feszültséget”.

Ha a gyermek úgy érzi a körömrágás megfelelő eszköz arra, hogy ezt a belső feszültséget oldja, akkor egyre gyakrabban nyúl ehhez a megoldási módhoz. Mivel számára pozitív élmények kapcsolódnak hozzá, őt valószínűleg ez egyáltalán nem is zavarja. Legtöbbször mi szülők szeretnénk „leszoktatni” gyermekünket a körömrágásról, hiszen valljuk be ,örülnénk neki, ha gyermekünk belső feszültséggel is küzd, annak levezetésére más módot választana. Lehetőleg olyat, ami nem ennyire látványos.

Mit tudsz tenni?

  1. Fogadd el, hogy ez elsősorban téged zavar és nem a gyermekedet!
  2. Figyelj gyermekedre és próbáld kideríteni mi áll a körömrágás hátterében! Mivel ez egy testi válaszreakció, érdemes megfigyelnünk, hogy gyermekünk mire válaszul veszi elő ezt a „rossz szokást”: Unatkozik? Ideges? Izgul? Képernyőt néz közben? Ő maga észreveszi-e, hogy rágja a körmét vagy már teljesen automatikus szokássá vált nála? Hol alkalmazza ezt a megküzdési stratégiát: otthon, iskolában, mindenhol?
  3. Próbálj megküzdési alternatívákat nyújtani számára pl. beszélgessetek a problémáról, bábozhattok, rajzolhattok róla, olvashattok ilyen témájú meséket.
  4. Családon belül kipróbálhatjátok a Kids’ Skills módszert. Ebben pontos útmutatást és segítséget tudok számotokra adni.
  5. Szakember segítségét kéred. Ebben az esetben is nyugodtan vedd fel velem a kapcsolatot. A gyermek coaching foglalkozások kitűnő lehetőséget kínálnak arra, hogy közös munkával kialakíthassuk a gyermeked életkorának és személyiségének megfelelő feszültségoldó technikákat.

Mikor érdemes szakember segítségét kérned?

Ha

nem szeretnéd elfogadni a helyzetet;

az otthon alkalmazott módok nem hozzák a várt eredményt;

nagy intenzitású pl. már nem csak a körmét, hanem körülötte a bőrt is tépkedi;

hosszan elhúzódó pl. automatikussá válik, szokásként rögzül;

már a mindennapi tevékenységeit is zavarja;

más tünetekkel párosul pl. egyéb szorongásra utaló jeleket is észreveszünk.

Ha szeretnél változtatni a helyzeten, vedd fel velem a kapcsolatot. A gyermek coaching foglalkozások kitűnő lehetőséget kínálnak arra, hogy közös munkával kialakíthassuk a gyermeked életkorának és személyiségének megfelelő feszültségoldó technikákat.

esztimoricz
esztimoricz
Articles: 28