Nyitva: H - P 8.00 - 16.00 info@gyermek-iranytu.hu +36 70 635 94 79
Ha észreveszed, hogy gyermeked kihívással kerül szembe, mi az első reakciód? Meg kell óvnom a gyermekemet! Segítenem kell neki! De hogyan? A titok egyszerű: a kihívásokat nem tudod teljesen megszüntetni (nem is szabad!), de a szemléletmódot, hogy gyermekde hogyan tekint ezekre, igen is fejlesztheted. Mivel? Dicsérettel? A dicséret mindig jó, de lehet jobb is! Hatékonyabb! Motiválóbb!
A kihívások folyamatosan jelen vannak a gyermek életében. Igaz, hogy életkoronként ez más és más, de jelen van.
- Lesz barátom az oviban, iskolában?
- Játszhatok a kedvenc játékommal az oviban?
- Sikerül megtanulnom görkorcsolyázni?
- Nyer a csapatom a meccsen?
- Fel tudom mondani a verset?
- Lesz ma dolgozat?
- Hogyan tudom kijavítani, ha rosszul sikerül?
- Meglesz a pontszámom a kívánt szakhoz?
Carol S. Dweck, a Stanford Egyetem professzora szerint a gyermekek nagyon érzékenyen reagálnak és komolyan veszik azokat az üzeneteket, melyek arra vonatkoznak, hogyan gondolkodjanak saját magukról.
Ebben a videóban maga az író mutatja be kutatásának eredményét:
Ha ez ennyire jó, akkor természetesen akarom! De hogyan tudom megvalósítani? Melyik az a módszer, ami folyamatosan ott van a kezemben, csak jól kell vele gazdálkodnom? Ez nem más, mint a dicséret.
Azt alapvetésként fogadjuk el, hogy a gyermeknek szüksége van a dicséretre. Ott kell nagyon tudatosnak lennünk, hogy ez mire vonatkozzon.
A miért? adott, a hogyan? tanulható
A dicséret tehát nem lehet rossz, de lehet jobb! Hatékonyabb! Motiválóbb!
Csak egy evidens példa: gyermekünk elkészít egy rajzot. Odaáll elénk és várja a visszajelzéseinket. Az nem kérdés, hogy megdicsérjük a munkáját, de hogyan?
- „De ügyes vagy!”, Nagyon szépet rajzoltál! vagy
- Látszik, hogy nagyon sokat dolgoztál rajta! Örülök, hogy ennyi színt használtál a készítésekor!
A titok az átkeretezésben van. Ne a végeredményre, hanem a folyamatra, a befektetett munkára helyezzük a hangsúlyt, azt sugallva gyermekünknek, hogy képesek elsajátítani az adott készséget, tudnak fejlődni benne.
Ezekkel az átgondolt, pozitív, bátorító visszajelzésekkel rendkívüli módon tudjuk gyermekeink olyan készségeit megerősíteni, mint az önálló gondolkodás, önálló feladatvégzés, önmaga helyes értékelése.
Néhány példa a bátorító dicséretre
Ha több ilyen technikát szeretnél elsajátítani, akkor egyeztessünk egy időpontot személyes konzultációra.