Nyitva: H - P 8.00 - 16.00 info@gyermek-iranytu.hu +36 70 635 94 79
A coaching munkám során van egy téma, ami biztos, hogy már a találkozások (legyen szó felnőttről vagy gyermekről) legelején szóba kerül: a CÉL, a célkitűzés.
Úgy gondolom, ez egy megkerülhetetlen lépés, hiszen a teljes további munkát meghatározza, és egyben segíti is. Céltudatosan tudunk haladni!
A felnőttekkel legtöbbször egy egész ülést szánunk arra, hogy megtaláljuk a megfelelő célt. De gyermekek esetében is fontos tisztázni, hogy miért is dolgozunk együtt, mit szeretnénk közösen elérni. Akármennyire meglepő, sokszor a gyermekek tisztábban, egyszerűbben, pontosabban meg tudják fogalmazni céljukat, mint mi felnőttek.
Mi a VALÓDI cél?
A VALÓDI cél megtalálása általában nem egyszerű. Számos kérdésen, problémán, helyzeten átrágva jutunk el a VALÓDI célhoz. Nem véletlenül emeltem ki a „valódi” szót. Amikor egy probléma elhatalmasodik az életükön, sokszor mindent ennek a nézőpontjából szemlélünk. Sokat beszélünk róla, megoldási lehetőségek után kutatunk (lehet, hogy már konkrétan ki is vannak dolgozva), sablonos válaszokat gyártunk. FEJBEN!!! Ezért elkerülhetetlen, hogy több oldalról is körbejárjuk azt az élethelyzetet, amin változtatni szeretnél. És jön a nagy kérdés: „Mit szeretnél VALÓJÁBAN?” Erre legtöbbször már nem jönnek ilyen egyszerűen a válaszok. Továbbgondolkodásra, átgondolásra késztet. Nők esetében erre a legjobb példa: „Le szeretnék fogyni!” Számos okot tudunk rá felsorolni pl. jobban nézzek ki, mindjárt itt a strandszezon. Aztán jön a továbbgondolás kérdése „Mit szeretnél valójában?” Ahol kiderül a célom nem csak a súly csökkentése, hanem a rendszeres testmozgás beépítése az életembe vagy az egészségesebb étkezésre való áttérés.
A VALÓDI célhoz való eljutásban jól jön egy coach támogatása.
SMARTosítsunk!
A SMART egy mozaikszó, amely a jó cél kritériumait mutatja meg.
A célmeghatározásnál jól jön, ha tudjuk milyen is a jó cél. Szerintem a jó célnak 5 kritériuma van:
- Pontos (Specific)
Amíg a célokat nem konkretizáljuk, addig közelebb állnak az álmokhoz. Olyan, mint mikor felfújunk egy lufit, de a végén nem kötjük meg. Tartjuk, de ha egy óvatlan pillanatban nem figyelünk, elszállhat.
Ne általánosságban fogalmazd meg, mit szeretnél pl. boldog szeretnék lenni. Konkrétan határozd meg, mit jelent számodra a boldogság!
- Mérhető (Measruable)
Tudd, hova szeretnél eljutni. Mik azok a mérföldkövek, amelyeket teljesítened kell a cél elérésének érdekében. Ami alapján vissza tudod mérni, meg tudod határozni, hogy sikerült-e elérned a célod!
- Vonzó (Attraktív)
Ez az a kritérium, ami átsegít a mélypontokon. Ha a cél nem vonzó számodra, akkor az akadályok is sokkal nagyobbnak tűnnek!
- Reális (Realistic)
Ha ezt a kritériumot figyelmen kívül hagyod, akkor már a célkitűzésnél akadályt gördítesz magad elé!
- Határidőhöz köthető (Timed)
Nagyon fontos, hogy mindig tervezz határidőt! Ha lehet, ne csak a végső megvalósítás időpontját, hanem a köztes lépésekhez is rendelj határidőt!
Gyakorlati megvalósításáról egy videó:
A cél elérésének nagy ellensége: a halogatás
Kettő fronton is támad: a célok kitűzésénél és a megvalósításnál is. Sokszor nehéz a tettek mezejére lépni. Pedig a célok eléréséhez az első lépés az, hogy kitűzzük a célt. Addig csak vágyakról, álmokról beszélünk. De miért olyan nehéz ez a lépés? Mert már a célkitűzés is döntés, és mint minden döntés felelősséggel jár. Ha mégis a MOST mellett döntünk és kitűzzük a megfelelő célt, akkor sem dőlhetünk hátra, hiszen a megvalósítás során is gyakran csábít minket a halogatás, mint kibúvó. Kibújni az eltervezett feladat, a kitűzött határidők alól. Milyen okok vezethetnek ide?
elveszítetted a motiváltságod, már vonzó a cél;
túl sok feladatot terveztél;
tökéletességre törekszel;
félelemmel tölt el a cél elérése;
rosszul határoztad meg a határidőket stb.
Ha érdekesnek találtad a cikket, oszd meg ismerőseiddel is!